Vysoké hory Nitra 2017

Dátum konania: 
sobota, 4 november, 2017 - 12:00

Hosťami festivalu horských filmov a fotografií budú:

  • Mára Holeček, český horolezec, ktorý tento rok vyliezol novú cestu na Gasherbrum I.,
  • Peter Hámor, ktorý sa predstaví multimediálnou prezentáciou HIMALAYADVENTURE, v ktorej budú tie najzaujímavejšie okamihy, zážitky z jeho už dvadsiatich expedičných rokov.

Program festivalu (sobota):

V nedeľu môžete ísť na vychádzku s odborným výkladom. Viac informácií na: Nedeľný výlet.


Peter Hámor (Poprad) – IMALAYADVENTURE

Dvadsať expedičných rokov v Himalájach

Obdiv, pokora, rešpekt, ale aj úchvatné scenérie a chvíle absolútnej harmónie. Zelený pokoj himalájskych údolí, chladný labyrint ľadovcových trhlín, či magický bielo-modrý svet závratných hrebeňov a obrovských stien. Desiatky expedícií a stovky dní strávených v najvyšších horách Sveta. Takýto je život výškového horolezca na ceste k osemtisícovým vrcholom Himalájí a Karakoramu. Multimediálne pásmo Himalayadventure je výber tých najzaujímavejších okamihov a zážitkov, zozbieraných v priebehu dvadsiatich expedičných rokov.

Peter Hámor - slovenský výškový horolezec, ktorý absolvoval množstvo zaujímavých expedícií a náročných výstupov na najvyššie hory Sveta a na svojom konte má pätnásť výstupov na vrcholy všetkých štrnástich osemtisícoviek. Prvým osemtisícovým vrcholom na ktorý sa mu podarilo vystúpiť bol Mount Everest (8 848 m), najvyšší vrchol planéty. Dvakrát stál na vrchole Annapurny (8 091 m), ktorá je medzi horolezcami považovaná za najnebezpečnejšiu osemtisícovku. Prvý raz to bolo v roku 2006, keď sólovým výstupom na hlavný vrchol úspešne zavŕšil výstup novou cestou v južnej stene a dlhým východným hrebeňom, cez vrchol Roc Noir (7 485 m). Okrem Annapurny zdolal v tom istom roku aj Čo Oju (8 201 m) a Broad Peak (8 047 m). Nasledovali výstupy Diamírskou stenou na Nanga Parbat (8 126 m) v roku 2007, traverz Gasherbrumu I (8 068 m) z juhu na sever alpským štýlom, v kombinácii s výstupom na Gasherbrum II (8 035 m) v roku 2008. V roku 2010 sa mu podaril druhý výstup na Annapurnu, tentoraz klasickou cestou v severnej stene a v roku 2011 francúzska cesta na Makalu (8 463 m). V roku 2012 najprv sám vystúpil britskou cestou na tretiu najvyššiu horu sveta, Kančendžongu (8 586 m) a úspešnú sezónu zavŕšil výstupom na druhý najvyšší vrchol sveta K2 (8 611 m). V roku 2013 vystúpil na štvrtú najvyššiu horu sveta Lhotse (8 516 m) a na jar 2014 na najnižšiu z osemtisícoviek, Šišapangmu (8 027 m). V roku 2016 sa mu podarilo vystúpiť na Manaslu (8 163 m) a v máji tohto roku na Dhaulágirí (8 167 m). Peter Hámor je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý má na svojom konte okrem Koruny Himalájí (výstupy na všetkých štrnásť osemtisícoviek) aj Korunu Zeme (výstupy na najvyššie vrcholy všetkých kontinentov). Je autorom knihy KORUNA ZEME.


Pavol Barabáš (Bratislava) – Vábenie výšok: 1. diel: Ivan Gálfy

Video ukážka Slovenské expedičné horolezectvo a jeho priekopník

Ivan Gálfy zanechal výraznú stopu. V tatranskej žule, vo svetových veľhorách, v srdciach a pamätiach ľudí. Ivan Gálfy stál pri zrode Horskej služby a neskôr aj ako náčelník pozdvihol jej úroveň na európsku. Stal sa priekopníkom slovenského expedičného horolezectva. Výprava v roku 1971 na Nanga Parbat bola prvou úspešnou výpravu na osemtisícovku z východného bloku. Odvtedy viedol expedície na šesť ďalších. Aj vďaka nemu sme patrili medzi svetovú himalájsku elitu. Kto bol Ivan Gálfy: V Tatrách urobil okolo 700 horolezeckých výstupov. Od roku 1957 pracoval v Horskej službe TANAP-u. Bol československým reprezentantom v horolezectve, predsedom Trénerskej rady Československa i predsedom Československého horolezeckého zväzu. Od roku 1976 vykonával funkciu ústredného náčelníka Horskej služby na Slovensku a to až do zdravotnými problémami vynúteného odchodu na dôchodok v roku 2001.


Ivan Lehotský, Ivan Kluvánek (Bratislava) – Expedícia Vysoké Tatry 1955

Prvý kolektívny zimný prechod hrebeňom


Mára Holeček (Česko) – Satisfaction!

Video. Pozrite si genézu jedného svetového prvovýstupu


Juraj Koreň (Banská Bystrica) – Vietor v horách Altajských

Sibír, paraglide, stan a vietor


Viliam Bendík (Bratislava) – Kroky na hrane

Ultrabežci oživili príbeh Vrbu a Wetzlera

V apríli 1944 utiekli dvaja Slováci, Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, z pekla koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau v okupovanom Poľsku. Niesli so sebou dôležité informácie o priemyselnom vraždení, aby ich odovzdali svetu, najmä veľkej komunite milión maďarských Židov, ktorým bezprostredne hrozili deportácie a smrť. Na ceste im niekoľkokrát nezištne pomohli ľudia, ktorí riskovali vlastný život aj život svojich rodín. Jedným z nich bol aj Ondrej Čanecký, jednoduchý roľník zo Skalitého, ktorý ich náhodne stretol vo chvíli, keď prekročili hranice Slovenska. Nebyť jeho odvahy, neexistoval by tento príbeh. POMOC A ZRADU DELÍ LEN TENKÁ ČIARA. VTEDY AJ DNES. Šesť ultrabežcov oživilo tento autentický príbeh z druhej svetovej vojny. 21. apríla 2017 sa skoro ráno s východom slnka vydali na autentickú trasu tri dvojice - Martin Urbaník a Marián Kamendy, Martin Sekér a Peter Brestovanský, Marcel Jedlička a Daniel Blonski. Bežali po stopách Vrbu a Wetzlera 170 km z Osvienčimu do Žiliny, aby pripomenuli ich dôležitý čin.

Viliam Bendík pracoval dvanásť rokov na manažérskych pozíciách v nadnárodných korporáciách. V auguste 2013 sa rozhodol zmeniť svoj život a začal sa amatérsky venovať ultra behu a vysokohorskej turistike. Svoj nový koníček spojil so staronovým – tvorbou krátkych video dokumentov. Jeho prvý ucelenejší filmový pokus z prostredia horského behu, 12CH Vysoké Tatry Trail, získal niekoľko ocenení na domácich festivaloch. To bolo preňho povzbudením pre rozsiahlejší projekt KROKY NA HRANE o šiestich ultrabežcoch, ktorí za rozhodli oživiť autentický príbeh Vrbu a Wetzlera z druhej svetovej vojny.


Erik Baláž (Liptovský Hrádok) – Živá rieka

Jedna z posledných živých riek


Peter Köteleš (Bratislava) – Hrebeň Peuterey Integrale na Mont Blancu

Najdlhšie lezenie v Alpách

Hrebeň Peuterey Integrale v maséve Mont Blanc je najdlhším bočným hrebeňom v Alpách a ponúka dlhé a náročné lezenie v Alpách, veľkolepý podnik a test všetkých alpinistických zručností od skalného po mixové lezenie, komplikované zlanenia a hľadanie smeru, zvyčajne lezené 3 dni, jedno z najlepších horských dobrodružstiev v Európe - poďme teda do toho!

Róbert Vrlák (Bratislava) a Miroslav Peťo (Liptovský Milkuláš) – The Tripple

Zlyžovanie troch štítov na Kaukaze

Video výborných skialpinistov a autorov nám priblíži zlyžovanie trojice pekných kopcov Kazbek, Elektrozink a Ortsveri v centrálnej časti Kaukazu z expedície v júni 2015.


Martin Kretter (Nitra) – Kuba

Ako cestovať na vlastnú päsť

„Môj sen bol navštíviť Kubu, ešte pokiaľ žije Fidel Castro, ešte predtým ako prídu demokratické voľby a túto krajinu navždy zhltne Amerika a komercia západného sveta... Podarilo sa mi to začiatkom novembra 2016. Išiel som tam hlavne spoznať život miestnych ludi, prepravoval som sa spolu s nimi, jedol som s nimi, býval som u nich a snažil som sa vyhýbat turistickým atrakciám. Chcel som si na vlastnej koži a na vlastné oči bez okuliarov cestovnej kancelárie, sprievodcov a navigácii overiť ako to tam všetko funguje. Napriek značnej chudobe sú tam ľudia veľmi milí, bezprostrední, ochotní pomôcť, príroda krásna, podnebie príjemne, jedlo dobré, rum, cigary a salsa výborné, fantastické autá z 50.-60.-tych rokov, pekné historické budovy, palmy, more… proste Kuba ma svoje čaro a atmosféru. Rád vám aspoň kúsok z toho priblížim prostredníctvom mojich fotiek a hlasu.“


Matúš Lašan (Košíce) – Somewhre in Czech Republic

Pôsobivé časozberné video


Peter Csonka (Bratislava) Divoké rieky Ekvádoru

Dobrodružstvo s kajakmi na divokých vodách

Partia kajakárov zo Slovenska a Čiech splavila divoké rieky Ekvádoru. Bola to štvorčlenná skupina zložená zo skúsených kajakárov, ktorí majú za sebou rôzne expedície v Afrike či Južnej Amerike. Cieľom bolo spoznať Ekvádor a jeho rieky, dopriať si dávku adrenalínu, ale takisto aj vidieť prírodu, ktorá je z kajaku a pohľadu kajakára iná, možno aj krajšia ako z pohľadu bežných ľudí, ktorí ju vnímajú iba z brehu. Okrem kajakovania jedli červíky, kúpali sa v termálnych prameňoch pod sopkou, videli miestne býčie zápasy, cestovali bežnými autobusmi, spoznávali miestnu kultúru a ľudí.

P. Csonka, profesionálny kajakár, dvojnásobný majster Európy, trojnásobný vicemajster sveta a víťaz svetového pohára vo freestyle kajaku v kategórií kajak. Je nielen profesionálny športovec, ale aj filmár a z každej svojej expedície vytvorí dokument, kde sa snaží ukázať pohľad na danú krajiny práve z kajaku a z miest, kde sa človek inak ako po vode nedostane.


Ján Gažo (Nitra) – Tour to Home 2017

Z Paríža do Vrábel na bicykli za 15 dní

„Už sa stalo zvykom, že chodíme na dovolenku si zabicyklovať raz za rok na dlhšiu túru. Tento rok padla voľba na Paríž a cestou nesmieme vynechať miesta, ktoré proste musíme navštíviť a prejsť. Času bolo málo, tak sme to zobrali priamo po Seine, Rýne a Rýnskych vodopádoch, Bodamskom jazere, Mníchove a Dunaji. Stanovanie pri riekach, hádzanie sa do vody v horúčavách, prejdenie maxima, ale aj keď máš toľko za sebou, domov prídeš vždy spokojný. Nám to vylihovanie na pláži jednoducho nepasuje. Sagan nakoniec do Paríža nedorazil, ale my sme tam boli, lebo náš hlavný cieľ je cesta.“


Pozrieť si ďalej môžete: